Omaiset huolissaan: Minne katosi 23-vuotias Simon?
Tiistai 15.4.2014 klo 10.23
23-vuotias Simon Lindell nähtiin viimeksi viikonloppuna Helsingissä. Sen jälkeen hänestä ei ole kuulunut mitään.
.
Viimeinen havainto Lindellistä tehtiin ravintola Stidilässä myöhään lauantai-iltana. Ravintola sijaitsee osoitteessa Hämeentie 13.
Lindellin siskon mukaan ravintolassa oli juhlittu koulukaverin valmistujaisia ja hänen Simon-veljensä oli juuri ennen lähtöään käynyt ulkona tupakalla kahden muun henkilön kanssa. Tämän jälkeen hän oli poistunut paikalta kävellen.
- Hän oli lähtenyt ravintolasta jo hyvissä ajoin, kenties jo yhdeksän ja puoli yhdentoista välillä. Myöhemmin kävi ilmi, että hän oli nähtävästi ottanut kaverinsa takin.
Lindell on 176 senttimetriä pitkä ja normaalivartaloinen. Yllään hänellä oli siniset farkut, ruskea vyö, tummansininen poolopaita ja vaaleat kengät.
Lindellin tunnistaa myös lyhyistä punertavista hiuksista. Hänen silmänsä ovat ruskeat.
Katoamisesta ilmoitti tyttöystävä, kun Lindell ei saapunut illanvietosta Munkkivuoressa sijaitsevaan kotiinsa.
- Hänen tyttöystävänsä oli lähdössä maanantaina Ranskaan, joten Simon olisi taatusti halunnut tavata vielä ennen lähtöä. Ei ole muutenkaan hänen tapaistaan tehdä tällaisia katoamistemppuja. Hän on luonteeltaan rauhallinen ja järkevä, sisko kertoo.
Siskon mukaan opiskeleva veli oli parhaillaan tekemässä lopputyötään.
Lindellin katoamisesta on ilmoitettu Helsingin poliisille.


Tässä katoamispaikka.
http://www.stidila.fi/
Vaikuttaa äkkiseltään samankaltaiselta kuin ratikkakuskin katoaminen joitain aikoja sitten.
Lähtöpäätös Stidilästä on ilmeisesti ollut pikainen , koska hän oli käynyt juuri tupakalla. Jos hän olisi tehnyt päätöksen aiemmin , olisi hän polttanut tupakan ulkovaatteet päällään kavereittensa kanssa.
Mikä on Ranskaan menneen tyttöystävän vaikutus asiaan ?